Przewodnik

Asyż rodzinne miasto św. Franciszka

Położenie: Państwo: Włochy
Region: Umbria
Miejscowość: Asyż
➨ Zobacz także oferty z: Włochy   -    Umbria   -    Asyż

Opis:

Asyż to miasto będące symbolem chrześcijaństwa, miejsce narodzin św. Franciszka i św. Klary. Asyż leży wysoko w górach na południowych wschód od Perugii, w regionie Umbria. Osadę Asyż założyli w starożytności etruskowie. W III wieku p.n.e. Asyż był pod panowaniem rzymskim. Następnie należał do Księstwa Spoleto i był często w konflikcie z Perugią. Pod koniec XII wieku Asyż ustanowił się jako miasto państwo, a następnie został włączony w 1367 roku do Państwa Kościelnego. w 1860 roku pod wpływem działań Garibaldiego Asyż został włączony do Zjednoczonego Królestwa Włoch. Jan Paweł II podniósł znaczenie Asyżu poprzez otwarcie z w 1986 roku Światowych Dni Modlitw o Pokój, które odbywają się co roku 27 października. W spotkaniu ekumenicznym uczestniczą różne odłamy chrześcijańskie, żydzi, muzułmanie, buddyści, hinduiści, plemiona afrykańskie i indiańskie.
W Asyżu koniecznie należy odwiedzić:
Bazylika Santa Maria deglia Angeli (Bazylika Matki Bożej Anielskiej) będąca kolebką zakonu franciszkańskiego z kaplicą Porcjunkuli i zabytkowym klasztorem.
Bazylika św. Franciszka z relikwiami św. Franciszka i freskami Cimabue, Giotta i Pisano, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Bazylika św. Klary z relikwiami św. Klary oraz Krzyżem z San Damiano.
Katedra św. Rufina w stylu romańskim autora Jano z Gubio z fasadą ozdobioną trzema rozetami umieszczonymi nad trzema portalami oraz wieloma rzeźbami i fryzem arkadowym, przebudowana w XVI wieku wewnątrz. W kościele znajduje się chrzcielnica, w której był ochrzczony św. Franciszek. Przed głównym ołtarzem pochowany jest św. Rufin. W kościele znajduje się Kaplica Najświętszego Sakramentu ozdobiona freskami Giorettiego, Carboniego, Ciro Ferritiego.
Plac Ratuszowy ze świątynią Minerwy z okresu starożytnego (sama fasada w porządku korynckim), wieża ratuszowa z okresu 1275-1305 z pinoteką z dziełami sztuki szkoły umbryjskiej z okresu XII - XVIII wieku.
Zamek Rocca Maggiore zbudowanego przez księcia Spoleto Konrada z Lutzen, obecnie ruiny.
Kościół św. Damiana z VI wieku odbudowanego następnie przez św. Franciszka z zachowanymi z XIII wieku stallami oraz XIV wiecznymi freskami.
Pustelnia Carceri położona na stoku górskim Subasio składająca się z budynku konwentu i małego kościółka podarowana przez braci zakonników św. Franciszkowi, aby nie przebywał dłużej w grocie poniżej, w której św. Franciszek spał na kamiennym łożu. Przy wejściu do pustelni znajduje się wydrążony w skale refektarz z freskami z okresu XVI - XVIII wieku. Nad pustelnią znajdują się małe, ciasne cele zakonników. Obok stoki kościół, w którym znajduje się kaplica Matki Bożej z XII wieku. W grocie zachował się też krzyż z XV wieku. Obok groty przy strumyku znajduje się dąb nazwany "Drzewem Ptaków", bo jak głosi legenda do św. Franciszka przylatywały na rozmowy ptaki. W tym miejscu w XV wieku wybudował klasztor św. Bernardyn ze Sieny.

Autor: Dariusz Cieśla
Źródło: Dariusz Cieśla
Data publikacji: 2012-04-28 21:00:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji